Novinky & Aktuality

Ostane Lada na slovenskom trhu?

(24.4.2019)

Podľa nových emisných štandardov musia automobiloví výrobcovia znížiť flotilové emisie CO2 na úroveň 95g/km. Takéto sprísnenie podmienok môže viacerým výrobcom skomplikovať výrobu. Za nedodržanie novostanovených štandardov však hrozia vysoké pokuty, ktoré sa môžu vyšplhať až do výšky niekoľko miliárd eur. Rozšírením výrobného portfólia o hybridy alebo elektrické automobily sa zníži celková priemerná hodnota CO2 v tabuľke, ktorá je predávaná Európskej únii. Automobilka Lada však akýto typ automobilu zatiaľ nevyrába a vývoj a následné zavedenie výroby hybridného alebo elektrického automobilu by Lada už do aktivácie nových noriem nestihla. Preto pristupuje k inému riešeniu. Automobilka sa plánuje postupne stiahnuť z európskeho trhu pričom do budúcna chce upraviť svoju globálnu stratégiu a neskôr sa vrátiť na tieto trhy. Zatiaľ sa ruský automobilový výrobca sťahuje z Nemecka, Rakúska, Nemecka, Bulharska a Litvy. Slovenské zastúpenie značky oficiálne vyjadrenie k tejto situácii ešte neposkytlo.

Bezpečnosť a komfort na prvom mieste

(8.5.2018)

Preferencie slovenských motoristov sa tiež postupne menia. V minulom roku výrazne vzrástol záujem o športovo-úžitkové autá, ktoré pre motoristov predstavujú ideálnu kombináciu bezpečnosti a komfortu. Veľkou výhodou automobilov SUV je vyšší posed, ktorý vodičovi umožňuje lepší prehľad o dianí na ceste. Plusom je aj veľký vnútorný priestor, ktorý využijú najmä rodiny s deťmi alebo motoristi prevážajúci veľký náklad. Podľa štatistík vzrástol predaj tohto typu automobilov až o 43 % a počet inzerátov ponúkajúcich na predaj práve jazdené SUV presiahol počet 580 tisíc. Slováci majú naďalej v obľube aj vozidlá typu kombi a hatchbag. Pokles dopytu bol naopak zaznamenaný pri pick-upoch, ktoré sú v súčasnosti pre motoristov menej atraktívne.

Záujem motoristov o vozidlá s pohonom všetkých štyroch kolies tiež stúpol a populárne sú aj automobily s automatickou prevodovkou. Taktiež výbava doplnená tempomatom zohráva kľúčovú úlohu pri výbere nového vozidla pre čoraz väčší počet motoristov. Štatistiky potvrdzujú, že slovenskí motoristi sa pri výbere nového vozidla riadia najmä úrovňou bezpečnosti, výkonu a komfortu pri jazdení. Kúpou nového auta sa to však nekončí. Ak aj vy patríte k jednému zo šťastných vlastníkov SUV-čka, nezabúdajte ani na havarijné poistenie. Na veľkom vozidle stojí oprava či výmena súčiastky značné peniaze. Havarijné poistenie vás nekryje len pre prípad nehody, ale finančne kryje aj iné škody, ktoré na vašom SUV vzniknú v dôsledku živelnej udalosti či vandalizmu. Využite preto kalkulačku od Netfinancie.sk, ktorá vám jednoducho porovná ponuky jednotlivých poisťovní. Potom si už stačí len vybrať tú najvýhodnejšiu.

Auto zo zahraničia si už môžete na Slovensku zaregistrovať!

(8.8.2014)

Ak ste niekedy snívali o vozidle dovezenom zo zahraničia, určite ste veľmi rýchlo precitli. Zaregistrovať takéto vozidlo u nás totiž nebolo vždy jednoduché. To sa však nedávno zmenilo vďaka jednému unikátnemu súdnemu procesu, ktorý sa dostal až pred Európsky súdny dvor.

Vozidlá s pravostranným riadením sa na Slovensku nedali do nedávna vôbec zaregistrovať. Majiteľ takéhoto auta mal na výber z dvoch možností: buď vozidlo prerobiť za nemalé peniaze na ľavostranné alebo jazdiť bez zmeny auta aj značky, teda nechať vozidlo zaregistrované aj naďalej v krajine pôvodu. Ani jedna z možností nebola veľmi vyhovujúca, a preto sa viacerí vodiči uchyľovali k tzv. pirátskemu jazdeniu na čierno. Vďaka nedávnej súdnej žalobe, ktorá sa dostala až pred Európsky súdny dvor, sa však už na Slovensku aj v ostatných členských štátoch nesmú robiť žiadne obštrukcie zabraňujúce registrácii takýchto vozidiel. Nikto by rovnako nemal od majiteľa takéhoto vozidla požadovať jeho prerobenie na ľavostranné. Či sa ukáže táto zmena v legislatíve ako vítaná slovenskými vodičmi ukáže až čas. Dúfať však treba predovšetkým v to, že sa táto zmena neprejaví na zvýšenom množstve dopravných nehôd. Viacerí kritici si totiž myslia, že viesť pravostranné vozidlo v krajine, kde sa jazdí vľavo, môže viesť k dopravným nehodám a celkovo zvyšovať nebezpečenstvo na cestách.

Pneumatiky nie sú lacný špás, radšej si ich poistite...

(24.9.2013)

Asi každý motorista dobre vie, že s prezúvaním pneumatík nie je len oštara, ale to každoročne aj niečo stojí. Navyše kupovať nové pneumatiky, hoc to nie je každý rok, celkom citeľne zasiahne rodinný rozpočet. Aj preto by mnohých vodičov mohol potešiť práve nový produkt poisťovne AXA Assistance.

Týmto produktom nie je nič iné ako poistenie pneumatík. Za cenu 80 Eur môžete získať non stop asistenčné služby, ktoré sú dostupné po celý rok aj cez víkendy a sviatky. V rámci týchto služieb vám v prípade poistnej udalosti príde pomôcť technik, ktorý vám buď opraví poškodenú pneumatiku, alebo ju vymení za novú. Ak sa stane, že na mieste nebude možné vzniknutú škodu na pneumatike opraviť, poistenie pneumatík vám zaistí bezplatný prevoz do najbližšieho pneuservisu. Ak vás tento nový poistný produkt zaujal, získať ho môžete buď priamo v poisťovni alebo u sprostredkovateľských predajcov pneumatík a pneuservisov.

Pohlavná smernica vyrovnala poistné sadzby

(21.11.2012)

Nové nariadenie Európskej komisie zrovnoprávňuje ženy už aj v poistení – na základe novej smernice majú totiž ženy platiť za poistenie viac ako doteraz. Vyrovnanie poistných sadzieb by malo byť u nás zavedené najneskôr do 21. decembra 2012.

Pohlavná smernica sa pritom nebude týkať len životných či dôchodcovských poistiek, ale aj zákonného poistenia motorového vozidla. Hoci bola pôvodná myšlienka dobrá, „rozhodnutie Európskeho súdneho dvora zasiahne obidve pohlavia negatívne“ tvrdí asociácia poisťovní. Podľa asociácie je totiž každý poistný produkt rozdielne výhodný pre muža a inak pre ženu, a teda ani toľko ospevované „zrovnoprávnenie“ nesplní očakávania poistníkov.