Novinky & Aktuality

Auto zo zahraničia si už môžete na Slovensku zaregistrovať!

(8.8.2014)

Ak ste niekedy snívali o vozidle dovezenom zo zahraničia, určite ste veľmi rýchlo precitli. Zaregistrovať takéto vozidlo u nás totiž nebolo vždy jednoduché. To sa však nedávno zmenilo vďaka jednému unikátnemu súdnemu procesu, ktorý sa dostal až pred Európsky súdny dvor.

Vozidlá s pravostranným riadením sa na Slovensku nedali do nedávna vôbec zaregistrovať. Majiteľ takéhoto auta mal na výber z dvoch možností: buď vozidlo prerobiť za nemalé peniaze na ľavostranné alebo jazdiť bez zmeny auta aj značky, teda nechať vozidlo zaregistrované aj naďalej v krajine pôvodu. Ani jedna z možností nebola veľmi vyhovujúca, a preto sa viacerí vodiči uchyľovali k tzv. pirátskemu jazdeniu na čierno. Vďaka nedávnej súdnej žalobe, ktorá sa dostala až pred Európsky súdny dvor, sa však už na Slovensku aj v ostatných členských štátoch nesmú robiť žiadne obštrukcie zabraňujúce registrácii takýchto vozidiel. Nikto by rovnako nemal od majiteľa takéhoto vozidla požadovať jeho prerobenie na ľavostranné. Či sa ukáže táto zmena v legislatíve ako vítaná slovenskými vodičmi ukáže až čas. Dúfať však treba predovšetkým v to, že sa táto zmena neprejaví na zvýšenom množstve dopravných nehôd. Viacerí kritici si totiž myslia, že viesť pravostranné vozidlo v krajine, kde sa jazdí vľavo, môže viesť k dopravným nehodám a celkovo zvyšovať nebezpečenstvo na cestách.

Pneumatiky nie sú lacný špás, radšej si ich poistite...

(24.9.2013)

Asi každý motorista dobre vie, že s prezúvaním pneumatík nie je len oštara, ale to každoročne aj niečo stojí. Navyše kupovať nové pneumatiky, hoc to nie je každý rok, celkom citeľne zasiahne rodinný rozpočet. Aj preto by mnohých vodičov mohol potešiť práve nový produkt poisťovne AXA Assistance.

Týmto produktom nie je nič iné ako poistenie pneumatík. Za cenu 80 Eur môžete získať non stop asistenčné služby, ktoré sú dostupné po celý rok aj cez víkendy a sviatky. V rámci týchto služieb vám v prípade poistnej udalosti príde pomôcť technik, ktorý vám buď opraví poškodenú pneumatiku, alebo ju vymení za novú. Ak sa stane, že na mieste nebude možné vzniknutú škodu na pneumatike opraviť, poistenie pneumatík vám zaistí bezplatný prevoz do najbližšieho pneuservisu. Ak vás tento nový poistný produkt zaujal, získať ho môžete buď priamo v poisťovni alebo u sprostredkovateľských predajcov pneumatík a pneuservisov.

Pohlavná smernica vyrovnala poistné sadzby

(21.11.2012)

Nové nariadenie Európskej komisie zrovnoprávňuje ženy už aj v poistení – na základe novej smernice majú totiž ženy platiť za poistenie viac ako doteraz. Vyrovnanie poistných sadzieb by malo byť u nás zavedené najneskôr do 21. decembra 2012.

Pohlavná smernica sa pritom nebude týkať len životných či dôchodcovských poistiek, ale aj zákonného poistenia motorového vozidla. Hoci bola pôvodná myšlienka dobrá, „rozhodnutie Európskeho súdneho dvora zasiahne obidve pohlavia negatívne“ tvrdí asociácia poisťovní. Podľa asociácie je totiž každý poistný produkt rozdielne výhodný pre muža a inak pre ženu, a teda ani toľko ospevované „zrovnoprávnenie“ nesplní očakávania poistníkov.